Přejít k hlavnímu obsahu
x

Východočeské muzeum

13. 11. 2022

20. 10. 2022 čekala žáky čtvrté třídy výprava do Pardubic.

Na programu exkurze byla výstava ve Východočeském muzeu na pardubickém zámku Lidé odvedle, na které si mohli žáci vyzkoušet, jak se žije vozíčkářům , lidem s postižením zraku a  sluchu. Výstava byla interaktivní, zkoušeli se z invalidního vozíku sbalit na výlet,  vybaveni slepeckou holí ze zakrytýma očima zkusili nastoupit do autobusu a zaplatit jízdné, vyluštit  tajenku brailovým písmem, poslepu s pomocí detektoru barev naplnit pračku stejnobarevným prádlem, vyrazit na vycházku do lesa a do města v absolutní tmě, nakoupit si suvenýry z dovolené, ale vybírat jen hmatem a spoustu dalších činností. Velmi poučné.

Odpolední program Tisknu, tiskneš, tiskneme se odehrál ve Východočeské galerii, kde si žáci vytvořili svůj obrázek grafickou technikou linorytu, poté si prohlédli výstavu lynoritů Ivo Křena.

                                                                                                                     Mgr. Jana Dostálová

Výstava hub Dědová

13. 11. 2022

14. 10. 2022 žáci čtvrté třídy vyrazili na výstavu hub v Dědové. Paní Daniela Liberecká  nám velmi zajímavě povídala o houbách, mykologii, pravidlech při sběru a zpracování hub. Připravila i malou poznávačku, ve které si žáci dobře vedli.

Cestou do školy jsme se pozorně dívali, posbírali jsme opravdu velké množství hub, neznámé druhy jsem zkusili určovat pomocí  aplikace Na houby. Ve třídě vznikl mykologický koutek. Překvapilo nás, kolik výstrusů na nás pod klobouky hub  v pondělí čekalo.

Houby jsme zkusili vyrobit z brambor, byly k nerozeznání od pravých, vyzdobili jsme jimi výklenek na schodišti. Vznikl tam „ školní les". Houby jsme si malovali technikou zapouštění  fix a anilínových barev.  V rámci slohu jsme napsali příběh o Frantovi a Pepovi, kteří se vydali do lesa.  Houbařskou sezónu jsme si moc užili.

                                                                                         Mgr. Jana Dostálová

 

 

Čtvrťáci poznávali Kameničky

13. 11. 2022

6. -18. 10. 2022

Čtvrťáci v říjnu poznávali Kameničky. Tedy místo, ve kterém se nachází naše škola.

Nejprve jsme zavítali do galerie Antonína Slavíčka, kde jsme si prohlédli nejen Slavíčkovy obrazy, ale  i obrazy dalších malířů, spojených s Kameničkami (Jaroslav Sodomka,  Josef Dvořák, Anna Dvořáková,Karel Wagner). Také seznámili s osobou  K. V. Raise, jeho románem Západ a páterem Josefem Pardusem.

Paní Tereza Hladká pro nás připravila velmi zajímavé seznámení s Křížovou cestou za kostelem, vyhledávali jsme , prohlíželi jsme si, četli jsme popisky a řešili jsme křížovku, tajenkou byl  umělecký kovář, autor Křížové cesty Pavel Tasovský.

Následovala prohlídka kostela Nejsvětější Trojice. Páter Jan Srnský nám pověděl něco málo o historii a výzdobě kostela (zaujalo nás, že i v kostele mají křížovou cestu) a pak nám dovolil prošmejdit místa, kam se člověk obyčejně nedostane. Podívali jsme se do  sakristie,  do farářových skříní - zvlášť dívky obdivovaly různě zdobené ornáty, do malého "skladiště" na zadní straně oltáře, ale také na kůr, kde nám paní Halamková představila varhany a všichni jsme si na ně mohli zkusit zahrát. Společně s doprovodem varhan jsme si zazpívali píseň Svatý Václave.  Před kostelem jsme našli hrob pátera Parduse.

Dále nás nohy donesly před dům, kde pobýval Antonín Slavíček a vyšlápli jsme si Volákův kopec. Připomněli jsme si, jak se  chováme v přírodní rezervaci.

Zavítali jsme na výstavu, která byla nainstalovaná pro oslavách 630 let o první písemné zmínky o obci na OÚ. Na fotkách mnozí našli své rodiče jako školou povinné žáčky, prarodiče zamlada, sami sebe na fotkách ze školky nebo  učitele či pana školníka..... z vystavených dokumentů jsme se dozvěděli , jak probíhal proces tvorby znaku obce a co znamenají jednotlivé zobrazené části. Pan starosta vyhověl naší prosbě, abychom se mohli podívat do jeho kanceláře.

V neposlední řadě jsme se pořádně vyřádili ve venkovní tělocvičně, až nás z toho svaly bolely.

Další částí bylo zpracování informací, kterých se nám během našeho putování po zajímavých místech obce dostalo. Ve škole visí námi vyrobený plakát, který i ostatním žákům představuje obec Kameničky.  Zpracovali jsme také myšlenkové mapy o Kameničkách. „Restaurovali " jsme Slavíčkův nejznámější obraz (dokreslovali jsme vynechanou část) „ U nás v Kameničkách", díky kterému snad není člověka, který by Kameničky neznal.

                                                                                                           Mgr. Jana Dostálová

 

 

Oslavy Halloweenu v MŠ

08. 11. 2022

Dne 2.11. v MŠ proběhla "HALLOWEENSKÁ" oslava. Děti dorazily v kostýmech a oslavily tento den karnevalem a soutěžemi se strašidelnou tématikou. Ostatní fotky z tohoto dne naleznete na rajčeti.
                                                    Lucie Zelendová

 

 

Projekt 72 hodin

20. 10. 2022

Projekt 72 hodin

Projekt 72 hodin se koná v České republice již po deváté. Po celém Česku se dobrovolníci pustí do aktivit, které pomohou druhým, přírodě, či jejich okolí. Do projektu je samozřejmě možné se zapojit i jakkoliv jinak. Například vymyslet úklidovou akci, zazpívat seniorům, či natřít autobusovou zastávku.

Každoročně se do projektu zapojují naši deváťáci. Ani letos tomu nebylo jinak. Do areálu školy vysázeli šest nových ovocných stromů a čtyři okrasné keře.

Více o projektu: www.72hodin.cz

Fotogalerie: https://zs-ms-kamenicky.rajce.idnes.cz/72_hodin_2022/

Američanka v Kameničkách!

19. 10. 2022

Američanka v Kameničkách!
Naši školu navštěvuje od loňského školního roku paní Pamela Berggren, která je původem z Colorada,
z USA. S dětmi od 3. do 9. třídy má jednou za 14 dní konverzaci v anglickém jazyce.
Ve svých hodinách používá netradiční učební pomůcky jako např. vlastnoručně vyrobené obrázky a
ilustrované knížky. Děti si hravou formou osvojují nejen běžně používané fráze či slovíčka, ale učí se i
jednoduchým matematickým operacím nebo poznávají odlišné kulturní zvyky a obyčeje.
Pam máme všichni rádi především kvůli jejímu nadšení a kladnému vztahu k dětem. Za tuto
příležitost patří velký dík organizaci MAS Hlinecko, která nám tato setkání umožňuje.

https://zs-ms-kamenicky.rajce.idnes.cz/Americanka_v_Kamenickach/ 

Nikola Němcová

Geocaching

11. 10. 2022

Vážení rodiče, milí žáci,

naše pracovní skupina pro regionální povědomí vytvořila volnočasovou aktivitu pro žáky škol. Soutěž je primárně zaměřena na žáky druhých stupňů a studenty
nižších ročníků víceletých gymnázií, ale zapojit se mohou i další nadšenci a zájemci. Níže najdete propozice.

                                                                                                                                                                 Mgr. Pavel Novák

Orientace v přírodě – Geocaching

V přírodě je ukryto 10 krabiček. Všechny krabičky se nachází na místech, kde působí MAS Hlinecko. V každé krabičce je Logbook, do kterého zapíšete své jméno, datum návštěvy a školu, proto si také sebou vezměte tužku nebo propisku, v krabičce by sice měla být malá tužka, ale pro jistotu si ji vždy vezměte sebou z domu. Také si u krabičky udělejte fotku, na které vás bude vidět a kterou potom i pošlete na e-mail geocachingmashlinecko@gmail.com jako důkaz návštěvy místa. Pro splnění úkolu je třeba najít a navštívit minimálně 7 z 10 míst, kde jsou kešky uloženy. Za splnění dostanete potom od MAS Hlinecko odměnu.

Krabičku dejte prosím na úplně stejné místo a zamaskujte ji tak, jak ji najdete. Někdy jsou na ní kameny nebo dřívka apod. Na fotce níže vidíte, jak krabička vypadá.

Obrázek odebrán.

Níže jsou také napsané souřadnice a malá nápověda k místům, kde jsou kešky (krabička) ukryty. Souřadnice (celé číslo) zkopíruj do řádku na mapy.cz a dej vyhledat! Na stránce mapy.cz uvidíš místo, kde je krabička ukryta, ale pozor – GPS ukazuje s přesností na 10 – 20 metrů, proto je vždy u daného místa i nápověda. Úkol je možné splnit do 17. listopadu 2022.

Cache 1 – souřadnice: 49.7725575N, 15.9379719E

Nápověda – u kmene stromu

Cache 2 – souřadnice: 49.7876239N, 15.9284583E

Nápověda – mezi stromky pod kameny a větvemi

Cache 3 – souřadnice: 49.8012353N, 15.9698139E

Nápověda – přikrývka krabičky do přírody nepatří

Cache 4 – souřadnice: 49.7788311N, 16.0229253E

Nápověda – pod kousky cihel

Cache 5 – souřadnice: 49.7265258N, 16.0436783E

Nápověda – u velkého pařezu přikrytá dřívím

Cache 6 – souřadnice: 49.7396067N, 15.9671286E

Nápověda – v dutině stromu u země

Cache 7 – souřadnice: 49.7520150N, 15.9328964E

Nápověda – u kmene stromu přikrytá šiškami

Cache 8 – souřadnice: 49.7500303N, 15.9104700E

Nápověda – u kmene břízy pod dřívky

Cache 9 – souřadnice: 49.7498719N, 15.9168022E

Nápověda – v dutině vzrostlého stromu za záclonou z dřeva

Cache 10 – souřadnice: 49.7832036N, 15.8189861E

Nápověda – v kořenech stromu

Autorské čtení

11. 10. 2022

Autorské čtení se spisovatelkou Terezií Schlikovou

11. 10. 2022, 3. a 4. třída

Dnes do našeho křesla pro čtenáře usedl vzácný host, paní spisovatelka Terezie Schliková, aby nám představila svoji zvláštní knihu s názvem Andělské pohádky nejen pro děti. 

Nejprve hovořila o tom, jak vzniká knížka, co je třeba udělat po dopsání rukopisu i co se děje po jejím vydání. Velmi nás zaujalo vyprávění o její rodině a o tom, jak kniha vznikala. Měli jsme dostatek prostoru na kladení otázek, dokonce jsme se dozvěděli, čemu se autorka věnuje kromě psaní - spolu se svým koněm pomáhá lidem s různými problémy a potížemi. 

Nejvíce se nám líbilo, když nám paní spisovatelka četla. První pohádku jsme si vybrali my - byla to pohádka o štěstí - o tom, že Honza zašlápl muchomůrku, …

Druhá pohádka se jmenovala Azachiel. Vyprávěla o chlapci, co se málo smál…

Koho by zajímalo, jak to bylo dál, má možnost vypůjčit si pohádky v naší školní knihovně. Tereza nám totiž jeden výtisk darovala, dokonce i podepsala a napsala věnování, čímž nám vytvořila trvalou upomínku na příjemně strávené chvíle nad knihou.

Foto zde: https://zs-ms-kamenicky.rajce.idnes.cz/Autorske_cteni_3._a_4.%2C_11.rijna_2022/>.

Jana Lazarová a třeťáci

Dojmy a postřehy:

Líbilo se mi…

  • jak paní spisovatelka četla knížku

  • jak něco říkala o sobě

  • jak Tereza říkala, jak vzniká kniha

  • jak jsme poslouchali pohádku

  • jak nám ukazovala knížku

  • jak říkala, že uklidňuje lidi s koněm

  • jak četla pohádky

  • jaké měla kniha krásné barevné obrázky.

Přírodovědná soutěž

04. 10. 2022

Přírodovědná soutěž

V pátek 23. 9. 2022 dopoledne proběhlo v DDM Hlinsko okresní kolo Přírodovědné soutěže. Úkolem žáků 2. stupně bylo poznat co největší počet vystavených přírodnin a určit chráněné druhy.

V kategorii C (6. – 7. třída) soutěžila děvčata ze sedmé třídy, jmenovitě Linda Vašková, Michaela Pavlišová a Ludmila Žampachová, která v letech před covidem obsadila v Hlinsku krásné 2. místo. Letos se jí podařilo zdolat příčku nejvyšší, 1. místo. Linda Vašková obsadila krásné 7. místo, Míša Pavlišová místo 20. z 32 soutěžících. Předními příčkami si tak holky zajistily celkové 2. místo z 8 soutěžících škol.

Kategorii D (8. – 9. třída) zastupovali Marek Sádovský z 9. třídy a Anežka Brožová s Tadeášem Smolou, oba z 8. třídy, kteří se na jaře účastnili OK BiO a celoroční školní poznávací soutěže, kde obsadili přední příčky. Anežka Brožová skončila 13. a 1 bodem předběhla Tadeáše Smolu, Marek Sádovský se umístil na 21. místě z 27 soutěžících. Celkově tak nejstarší žáci obsadili 5. pořadí z 8 soutěžících škol.

Všem soutěžícím patří poděkování za účast s přáním neutuchajícího zájmu o přírodu.

Mgr. Daniela Kosařová

Podzimní EV soutěž

03. 10. 2022

Podzimní soutěž

 

Soutěž se skládala ze stromového kvízu a ručního tvoření. Ve změti písmen soutěžící hledali 22 názvů stromů rostoucích v ČR a z barevného listí měli za úkol uvít podzimní kytici.

 

Kytice i se jmény autorů si můžete prohlédnout na následujícím odkazu:

https://zs-ms-kamenicky.rajce.idnes.cz/Podzimni_EV_soutez/album

Mgr. Daniela Kosařová