Žáci čtvrté třídy se 20. 3. 2023 vydali na vlastivědnou exkurzi do Hradce Králové. Navštívili Muzeum východních Čech, kde absolvovali edukační program k výstavě Měnící se svět. Poté si prošli historické centrum města a prohlédli si Katedrálu svatého Ducha, přivítal je sám děkan farnosti Mons. František Hladký, katedrálou je provedla paní Milada Fejtková. Posledním bodem programu byl soutok Labe a Orlice v Jiráskových sadech.

Žáci o exkurzi napsali:

.....Přijeli jsme do Hradce Králové a šli jsme do muzea. Tam jsme se nasvačili a potom nám paní průvodkyně ukázala celé muzeum. Hodně jsme si toho vyzkoušeli.

... Muzeu se mi líbilo, protože jsme si mohli sáhnout na pravou stoličku mamuta.

...Byli jsme v Muzeu východních Čech, byla tam vycpaná zvířátka jako třeba srnka, jelen, daněk, divočák, tak se mi to hrozně líbilo.

...Muzeum jsme procházeli s průvodkyní, všechno jsme si zkoušeli.  Např. zrnotěrku, na které se dřelo zrní, koukali jsme přes mikroskop na dinosauří zub.

...Šli jsme k hradbám a paní učitelka řekla: „Vyběhněte nahoru na hradby, já vás vyfotím." Tak jsme vyběhli a paní učitelka nás vyfotila. Běželi jsme dolů a paní učitelka se ptá: „Kolik tam bylo schodů?" Bohužel, schody nikdo nepočítal, a tak jsme vyběhli zpátky nahoru a dolů. Schodů tam je ......hodně :-).

...Měli jsme jít na Bílou věž, ale nebyli jsme tam, protože se stala technická závada a nešla jim tam elektřina :-(

...Šli jsme do Katedrály sv. Ducha. Když jsme si ji prošli, šli jsme do kaple sv. Klimenta.

... Nejvíce mě zaujal soutok Labe a Orlice, protože tam byly nutrie. Nutrie jsme si pojmenovali a házeli jsme jim suché pečivo.  Nejenom to, ale taky bylo zajímavé, jak se dvě řeky vlévaly do sebe.

...Byli jsme v Jiráskových sadech, byl tam soutok Labe s Orlicí a byly tam roztomilé nutrie. Viděli jsme značku Zákaz krmení nutrií, ale přesto jsme je krmili :-) rohlíky, perníky a našimi svačinami.

...Nejvíce se mi líbily nutrie. Mám tam kamaráda Tlustýho Káju. Měl krev na nose, chudák.

...Na pravé straně bylo Labe a levé straně Orlice. Park byl strašně veliký. U soutoku řek byly nutrie. Vypadají jako kapybara. Házeli jsme jim jídlo, třeba rohlík, mrkev, housku....kluci je pojmenovali. Doporučuji vám to, je tam zábava.

...Šli jsme k soutoku řeky Labe s Orlicí. Bylo to překrásné! Viděli jsme tam kachny a nutrie. Sice jsme nestihli západ Slunce, ale myslím, že by to bylo krásné. Pálil nás čas. Museli jsme spěchat, abychom stihli vlak. Šli jsme proto rychlým tempem. Vlak jsme stihli.