V pondělí 19. 9. 2022 se uskutečnil další ročník soutěže v první pomoci, kterou každoročně pořádá Junák Hlinsko s FARG o.s. při SZŠ a VOŠZ Havlíčkův Brod. Na modelových situacích si vybrané žákyně z 2. stupně vyzkoušely ošetření běžných úrazů a poranění.

Pro nepřízeň počasí zvolili organizátoři suchou variantu a jednotlivá stanoviště umístili do přízemí skautské klubovny, kde se odehrály "manželské hádky a divoké večírky s konzumací alkoholu", které vyústily v bezvědomí, popálení, řezné rány a zlomeniny, které museli soutěžící ošetřit. Na dalších stanovištích ošetřovala děvčata člověka s infarktem a poskytovala první pomoc pacientovi s anafylaktickým šokem. K věrohodnosti situace přispěla i perfektně odvedená práce maskérů, jako figuranti sekundovali hlinečtí skauti a na odbornou způsobilost dohlíželi profesionální záchranáři a studenti zdravotní školy, kteří žákyním vysvětlili, co dělaly špatně a vzápětí jim předvedli správný postup.

Hlavním cílem akce bylo vyzkoušet si 1. pomoc, získat nové zkušenosti od těch nejpovolanějších, překonat stud a prvotní strach z nezvládnutí situace, ověřit si teoretickou přípravu, vzájemnou komunikaci a rozhodnost v krizové situaci.

Mgr. Daniela Kosařová

Fotografie ze soutěže najdete ve fotogalerii. (https://zs-ms-kamenicky.rajce.idnes.cz/1._pomoc_2022/)