Školní výlet do Nasavrk

Žáci 4. třídy vyjeli ve dnech 21. - 22.6. 2023 na školní výlet do Nasavrk s cílem poznat na vlastní kůži, jak se žilo Keltům.

První den zavítali na zámek, kde je průvodkyně provedla keltskou expozicí. Žáci získali základní informace o životě Keltů, jejich bydlení, řemeslech, oblékání, pohřbívání, náboženství, svátcích, prohlédli si model oppida v Českých Lhoticích, zhlédli krátký film Příběh kamene.

Odpoledne na žáky čekal program v archeoskanzenu Země Keltů. Nejprve si povídali s paní průvodkyní o Keltech (užívali si toho, že znali odpovědi na její otázky a byli velmi chváleni), prošli si skanzen, zevrubně prošmejdili dvorec kováře, seznámili se se zvířaty, která jsou součástí archeoskanzenu - vůl, kozy, prasata...

Poté na ně čekal výcvik se zbraní v ruce. Zkusili si boj s obraných štítem a lukostřelbu.

Po přestávce následoval program "Keltská kuchyně". Žáci si připravili z těsta placičky, které si upekli na kameni nad ohněm, dochutili si medem, sádlem, rozinkami.....ochutnali keltský "popcorn" - praženou pšenici(pražmo).

Poslední částí programu byla "Cesta kovů". Zkusili si rozdmýchat oheň ve výhni, roztavit cín a vytvořit si keltskou minci, kterou si odnesli na památku.

Podvečer prožili na zahradě místní sokolovny, která se stala i místem jejich noclehu. Opekli  špekáčky, zazpívali u ohně při kytaře, zahráli si míčové hry na hřišti.

Druhý den se vydali po stopách Keltů. Keltskou stezkou došli přes Strádovské Peklo do Hradiště u Nasavrk, do míst, kde stávalo keltské oppidum. Cesta zpět vedla přes hráz Křižanovické přehrady do Strádovské obory a zpět do Nasavrk.

Cesta autobusem zpět posloužila jako místo odpočinku po náročném dni, kdy vysoké teploty ubíraly síly všem účastníkům.

Myslím, že se výlet opravdu vydařil a věřím, že žákům zůstanou v hlavách jen hezké vzpomínky.