Přejít k hlavnímu obsahu
x

Po stopách Karla IV. v Praze

V dějepisné části ČlS jsme se dostali k Lucemburkům.  Karel IV, Otec vlasti, jeden z nejvýznamnějších panovníků středověku přispěl ke zvelebení Prahy žáky velmi zaujal.

Načetli jsme si předem pověsti, které se vztahují ke Karlovu mostu a dalším známých místům, smáli jsme se u příběhu Macha a Šebestové, kteří se díky sluchátku dostali na Karlův dvůr.

Karel nás zaujal i jako člověk, vždyť se poprvé ženil v 7 letech, byl třikrát vdovcem, vzal si za ženu dívku, kterou původně plánoval jako nevěstu pro svého syna, naposledy se ženil v 43 letech s dívkou, které bylo 16 let ....

31. 5. jsme vyrazili do Prahy a vydali jsme se v jeho stopách.

Na Hradě jsme navštívili části, které tam zanechali Přemyslovci, Lucemburkové, Jagellonci i Habsburkové - baziliku sv. Jiří, katedrálu sv. Víta, Starý královský palác s Vladislavským sálem, Daliborku, Míčovnu, Letohrádek královny Anny - Belveder.

V poledne jsme si nenechali ujít střídáni hrad stráže.

V Nerudově ulici jsme obrátili naši pozornost k domovním znamením, na Malostranském náměstí jsme se krátce zastavili před Poslaneckou sněmovnou Parlamentu ČR a dotupovali jsme na Karlův most.

Naším odpoledním programem byla návštěva Muzea Karlova mostu s vyjížďkou Pražskými Benátkami (od zbytků Juditina mostu na Čertovku, od Karlova k Mánesovu mostu).

To byla velmi pěkná tečka za naším putováním českou historií.

Výlet se povedl, počasí nám přálo. 

                                                                                      Mgr. Jana Dostálová