Meteorologická stanice Svratouch

1. 6. jsme se pěšky vypravili přes pramen Chrudimky do Svratouchu.

Učili jsme se o počasí a faktorech, které ho ovlivňují. V Meteorologické stanici nám ukázali přístroje, které tam mají, dozvěděli jsme se, co měří, co sledují a proč. Zajímaly nás rekordy. Už víme, jaká byla naměřena nejvyšší a nejnižší teplota, jak se projevily úpravy v elektrárně                             v Opatovicích na kvalitě ovzduší, co je radon, do jaké hloubky půda v našem regionu v zimě promrzá a spoustu dalších informací

Poté jsme pracovali s mapou regionu a buzolou, zorientovali jsme se v krajině a ukázali jsme si ráz vysočiny (téma v ČlS - Povrch krajiny). Rozhlédli jsme se po okolí a pojmenovali jsme kvetoucí rostliny.

Autobusem jsme popojeli do Chlumětína, což je poslední obec, ve které bydlí žáci ze třídy a kterou jsme během školního roku nenavštívili. Chlapci pro nás připravili zajímavou prohlídku obce a dokonce přinesli knížku s fotkami budov nyní a minulosti. To bylo velmi zajímavé.

Putování přes dva kraje (Pardubický kraj a Vysočinu) se nám zdařil i díky velmi pěknému počasí.