6. -18. 10. 2022

Čtvrťáci v říjnu poznávali Kameničky. Tedy místo, ve kterém se nachází naše škola.

Nejprve jsme zavítali do galerie Antonína Slavíčka, kde jsme si prohlédli nejen Slavíčkovy obrazy, ale  i obrazy dalších malířů, spojených s Kameničkami (Jaroslav Sodomka,  Josef Dvořák, Anna Dvořáková,Karel Wagner). Také seznámili s osobou  K. V. Raise, jeho románem Západ a páterem Josefem Pardusem.

Paní Tereza Hladká pro nás připravila velmi zajímavé seznámení s Křížovou cestou za kostelem, vyhledávali jsme , prohlíželi jsme si, četli jsme popisky a řešili jsme křížovku, tajenkou byl  umělecký kovář, autor Křížové cesty Pavel Tasovský.

Následovala prohlídka kostela Nejsvětější Trojice. Páter Jan Srnský nám pověděl něco málo o historii a výzdobě kostela (zaujalo nás, že i v kostele mají křížovou cestu) a pak nám dovolil prošmejdit místa, kam se člověk obyčejně nedostane. Podívali jsme se do  sakristie,  do farářových skříní - zvlášť dívky obdivovaly různě zdobené ornáty, do malého "skladiště" na zadní straně oltáře, ale také na kůr, kde nám paní Halamková představila varhany a všichni jsme si na ně mohli zkusit zahrát. Společně s doprovodem varhan jsme si zazpívali píseň Svatý Václave.  Před kostelem jsme našli hrob pátera Parduse.

Dále nás nohy donesly před dům, kde pobýval Antonín Slavíček a vyšlápli jsme si Volákův kopec. Připomněli jsme si, jak se  chováme v přírodní rezervaci.

Zavítali jsme na výstavu, která byla nainstalovaná pro oslavách 630 let o první písemné zmínky o obci na OÚ. Na fotkách mnozí našli své rodiče jako školou povinné žáčky, prarodiče zamlada, sami sebe na fotkách ze školky nebo  učitele či pana školníka..... z vystavených dokumentů jsme se dozvěděli , jak probíhal proces tvorby znaku obce a co znamenají jednotlivé zobrazené části. Pan starosta vyhověl naší prosbě, abychom se mohli podívat do jeho kanceláře.

V neposlední řadě jsme se pořádně vyřádili ve venkovní tělocvičně, až nás z toho svaly bolely.

Další částí bylo zpracování informací, kterých se nám během našeho putování po zajímavých místech obce dostalo. Ve škole visí námi vyrobený plakát, který i ostatním žákům představuje obec Kameničky.  Zpracovali jsme také myšlenkové mapy o Kameničkách. „Restaurovali " jsme Slavíčkův nejznámější obraz (dokreslovali jsme vynechanou část) „ U nás v Kameničkách", díky kterému snad není člověka, který by Kameničky neznal.